MEAN WELL UHP-350-24 350.4W 24V 14.6A Slim Type Switching Power Supply with PFC
★★★★★ 4.4 139 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.mrsameh-ramadan.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
The product type is 350.4W 24V 14.6A Slim Type Switching Power Supply with PFC. It is manufactured by MEAN WELL. It is manufactured in China.
  • Package Dimensions: 8.66 L x 1.22 H x 2.44 W (inches)
  • Package Weight: 1.63 pounds
  • Country of Origin : China
  • Part Number: UHP-350-24
UPC 793519574253
Model UHP-350-24
Brand Name MEAN WELL
Item Weight 1.51 Pounds
Part Number UHP-350-24
Manufacturer MEAN WELL
Power Source Corded Electric
Mounting Type Panel Mount
Current Rating 14.6 Amps
Specification Met CE, UL
Included Components industrial-power-supply
Item Dimensions D x W x H 8.66"D x 2.44"W x 1.22"H
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.4 out of 5
★★★★★
139 ratings | 57 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
81% (113)
4 stars
5% (7)
3 stars
2% (3)
2 stars
1% (1)
1 star
11% (15)